Podľa nedávneho výskumu je možné, že čistejšie ovzdušie by mohlo zvýšiť výnosy zo solárnej energie až o 15 %. Klimatické zmeny a čistota ovzdušia sú v dnešnej dobe témami, ktoré hýbu svetom. Neustále pribúdajú štúdia, ktoré dokazujú, že znečistené ovzdušie negatívne mení klímu. Znečistené životné prostredie začína mať vážny dopad na budúcnosť ľudstva.

Podľa nových výskumov je znečisteným ovzduším ovplyvnený aj energetický priemysel, konkrétne produkcia elektriny zo solárnych panelov. Paradoxne, práve solárne panely sú technológiou, ktorej hlavnou prednosťou je šetrnosť k životnému prostrediu.

Výsledky nedávneho výskumu zverejneného časopisom Nature Energy ukazujú, že v Číne znižuje zlá kvalita ovzdušia výnosy zo solárnej energie až o 15 percent. Taktiež dodáva, že pokiaľ by sa podarilo dosiahnuť zníženie znečistenia späť na úroveň z roku 1960, produkcia solárnej energie by sa podstatne zvýšila. Tento efekt by znížil závislosť na fosílnych palivách.

Vedci si pre tento výskum vybrali Činu z jednoduchého dôvodu – a to fakt, že čínsky priemysel sa za posledných 50 rokov rozvíjal najrýchlejšie. Porovnávané dáta boli zozbierané v období 1960 – 2015 zo 119 meteorologických staníc napriek celou Čínou. Zo zistení vypláva, že v krajine za posledných 55 rokov podstatne kleslo množstvo slnečného sveta a to predovšetkým v zimnom období.

Číselným výsledkom tohto výskumu je stratené množstvo energie, ktoré by pokrylo ročnú spotrebu približne 1,3 milióna amerických domácnosti. Tieto výsledky by mohli ešte viac motivovať čínskych predstaviteľov k vyčisteniu ovzdušia. Nie len že by zvýšili svoje výnosy, ale pomohli by celej planéte a ľudstvu.