Podlaha v komerčných priestoroch by mala spĺňať niekoľko zásad – vysokú odolnosť podlahy, nízku náročnosť údržby a prípadne estetický vzhľad, ak ide o podlahu vo verejnom priestore. Pred jej výberom by ste sa mali zamyslieť nad prostredím, inštaláciou a tiež aj prevádzkou.

Odolnosť podlahy na prvom mieste

Podlaha v komerčnom priestore bude denne vystavovaná zaťaženiu, preto je dôležité, aby bola vysoko odolná. Drevená podlaha môže lahodiť oku, ale je vysoká pravdepodobnosť poškodenia a vzniknutia škrabancov. Mali by ste preto siahnuť po materiáli, ktorý vám zabezpečí aj dlhú životnosť podlahy.

Jedným z vhodných príkladov môžu byť PVC podlahy. Sú vhodné do bytových priestorov, ale tiež aj do komerčných priestorov ako sú nemocnice, kancelárie, školy, haly, nákupné centrá a mnohé ďalšie.

V čom vynikajú PVC podlahy?

PVC podlahy sú čoraz obľúbenejšie vďaka mnohým vlastnostiam. Najväčšou výhodou je ich nenáročná inštalácia a údržba. Ak sa neskôr rozhodnete pre ich výmenu, reorganizácia je možná rýchlo a jednoducho. Dobre tlmia zvuk, sú teplé a navyše moderné. Tento druh podlahovej krytiny poskytuje široké portfólio farieb a druhov – vyberú si aj tí najnáročnejší.

Hľadáte protišmykovú podlahu za férovú cenu? Odolná PVC podlaha má špeciálnu protišmykovú úpravu, vďaka čomu poskytne bezpečnosť. V porovnaní s podlahami z kaučuku či iných materiálov je lacnejším variantom spĺňajúcim všetky kritéria pre komerčné priestory.

Koberec – áno alebo nie?

Príkladom môžu byť kancelárske priestory tzv. „open space“, okrem klasických dlaždíc, linolea či PVC podláh v nich môžeme nájsť aj koberce. Dnes je na výber veľké množstvo druhov a farieb. Koberce by mali byť kvalitné, vhodné do komerčných priestorov. Sú ideálne najmä pre priestory, ako sú čakárne – ľudia sa budú v nich cítiť pohodlnejšie. Ak sa rozhodnete pre koberec, rovnako treba myslieť na jeho údržbu. Zvoľte radšej tmavšie farby, na nich nebudú fľaky tak veľmi viditeľné.

Aj farba môže ovplyvniť správanie

Na prvý pohľad to môže znieť zvláštne, farba podlahy do komerčných priestorov dokáže ovplyvniť celkovú atmosféru. V súčasnosti trávime veľké množstvo času v interiéri. Zamestnanci by sa mali v práci cítiť príjemne, komfortná podlaha k harmonickému prostrediu jednoznačne dopomôže. Na druhej strane to isté platí aj o zákazníkoch a ostatných návštevníkoch.

Pri podlahe zvážte výber farby, textúry či vzorov. Modrá a zelená farba dokáže navodiť pohodu, broskyňové jemné odtiene môžu dotvoriť spoločenskú atmosféru. Žltej farbe sa radšej vyhnite, hovorí sa, že môže privodiť stres.