Minula sa vám náplň do laserovej tlačiarne a tak hľadáte novú? Výber náhrady náplne môže byť dosť otravnou, či až mätúcou záležitosťou. Je viac možností, čím nahradiť pôvodnú náplň, no všetko má svoje pre aj proti.

Originálne tonery

Ku každej tlačiarni existujú originálne tonery, ktoré ponúkajú najlepšiu a garantovanú kvalitu tlače. To znamená, že nahradíte náplň presne rovnakým modelom a značkou toneru s akou ste tlačiareň kúpili a je odporúčaná priamo výrobcom. Veľkou výhodou je, že týmto spôsobom sa nemusíte obávať, že sa v následku výmeny v tlačiarni niečo pokazí, alebo znehodnotí. Mínusom je však vyššia cena. Tonery nainštalované v tlačiarni pri predaji nemávajú veľkú kapacitu, takže riešiť kúpu nového toneru môže byť až prekvapivo skorý problém po kúpe tlačiarne,

Alternatívne tonery

Môžete si však vybrať aj alternatívne (kompatibilné) tonery. Rozdiel je v tom, že tieto tonery zvyčajne pochádzajú od iného výrobcu. Často bývajú rôznej kvality ,čo samé o sebe nemusí byť problém, pretože predajcovia mávajú skúsenosti a vedia odporučiť kvalitný výrobok. Môže však nastať zádrhel vtedy, ak tlačiareň a náplň nebudú kompatibilné. Na každom alternatívnom toneri sú uvedené presné modely tlačiarní, s ktorými je toner kompatibilný. Napríklad k obľúbenému toneru CE285A existuje 35 modelov kompatibilných tlačiarní. Niekedy sa však stáva, že tlačiareň nefunguje s alternatívnym tonerom na 100%, ale to tak býva najmä pri podozrivo lacných neznačkových toneroch. Plusom alternatívnych tonerov je práve oveľa nižšia cena. A úspora môže rásť, keďže je tonery kupujete opakovane. Náklady na tlač môžete znížiť aj kúpou toneru s väčšou kapacitou.

Prémiové tonery

Ďalšou voľbou v ponuke tonerov sú takzvané prémiové tonery, ktoré sú rovnako kvalitné ako originálne tonery prichádzajúce s tlačiarňou, no jedná sa zvyčajne o alternatívne náplne, prechádzajú podrobným testom kvality, takže tu sa nemusíte obávať zlyhania. Pri ich použití nemusíte stratiť záruku na tlačiareň. Medzi takéto patrí napríklad prémiový toner Samsung M2070W.

Neexistuje žiadny zaručený postup pri výbere náplní a tak isto ani tlačiarní. Každému z nás vyhovuje niečo iné a tak isto aj každej tlačiarni. Netreba sa preto zľaknúť, stačí sa informovať, poskúšať a dať šance rôznym možnostiam, kým nenatrafíte na tú správnu pre vás.