To, že stavebníctvo si dáva v zime pauzu, už dávno neplatí. Moderné technologické postupy v spojení s vyššími teplotami umožňujú realizovať mnohé z prác aj v novembri, decembri či januári. Prečítajte si, ako toto obdobie zvládajú stavebné stroje, ako im to môžete zjednodušiť a tiež, ako inak ich môžete v zime využiť. 

Na zimu radšej stavebné stroje s pásmi

O tom, že naša planéta sa otepľuje, svedčia aj kratšie zimy na Slovensku. Dnes už nie je ničím neobvyklým, že v južnejších častiach krajiny neprichádzajú denné mrazy ani v novembri a decembrové denné teploty sú tiež znesiteľné. To nahráva do karát stavebníctvu, keďže mnohé stavebné práce môžete vykonávať o mesiac-dva dlhšie než doteraz.

Stavebná sezóna sa jednoducho predlžuje a stavebná technika sa v zimných mesiacoh stretáva skôr s rozbahnenou než namrznutou pôdou. V týchto situáciách je kľúčové, aby mali stavebné stroje dobrú trakciu, ktorú im zabezpečia pásové podvozky. Je síce pravdou, že sú menej citlivé k povrchom, po ktorých sa stroje pohybujú (preto sa nepoužívajú na cestách a chodníkoch) a ich údržba je nákladnejšia. Pásovým strojom však nerobí problém ani extrémne rozbahnený terén či hlboký sneh. Okrem toho sú aj mimoriadne obratné, keďže sa na rozdiel od kolesových strojov dokážu otočiť na mieste.

Mnohé stroje nájdete vo vyhotovení s pásovým alebo kolesovým podvozkom. Pre zimné obdobie sú však jednoznačne vhodnejšie pásy, a to aj pri malých strojoch ako sú minibager, šmykom riadený nakladač či minidumper.

Samozrejme, nemusíte mať obavy, že by stavebné stroje nezvládli aj tuhšie zimy. Vďaka ich robustnej konštrukcii sú schopné prevádzky aj v teplotách hlboko pod nulou. Chce to len pravidelný servis a v prípade ich nepoužívania mimo sezóny tiež poctivé zazimovanie.

Minibager, nakladač či manipulátor aj na zimnú údržbu

To, že stavebná sezóna skončila alebo že nemáte dostatok zákaziek neznamená, že stavebné stroje musia počas zimy zaháľať. Mnohé z nich totiž dokážete využiť aj na údržbu areálu vašej firmy, prípadne ponúknuť takéto služby vašim zákazníkom.

Umožňuje to vymeniteľné príslušenstvo k strojom ako napr. nakladače, rýpadlo-nakladače, teleskopické manipulátory či dozéry. K mnohým z nich môžete okrem lopát pripojiť aj radlice na odhŕňanie snehu, či dokonca výkonné snežné frézy – vďaka výkonu a sile strojov tak dokážete od snehu rýchlo odpratať aj veľké plochy v rádoch hektárov.

Po odstránení snehu môžete využiť na posyp rozmetadlo posypovej soli alebo piesku. Po zime potom môžete komunikácie vyčistiť pomocou pripojiteľnej zametacej kefy. Nakladače navyše využijete aj na prípravu či premiestňovanie paliva na vykurovanie, napr. dreva, drevnej štiepky, peliet, uhlia a pod. Vďaka uvedenému príslušenstvu si teda nemusíte zaobstarávať samostatné stroje na zimnú či jesennú údržbu.

Prekvapila vás zima? Riešením je požičovňa stavebných strojov

Napriek predlžujúcej sa stavebnej sezóne a čoraz kratším zimám, dokáže počasie nejedného stavbára prekvapiť, či už hustou snehovou pokrývkou alebo prudkým oteplením. Ak vás prekvapil sneh alebo ste, naopak, neočakávali náhly prísun zákaziek, neprepadávajte panike. Riešením je požičovňa stavebných strojov Zeppelin SK, ktorá funguje celoročne. Dokáže vášmu strojovému parku poskytnúť vysokú flexibilitu pri minimálnych nákladoch, ktoré by predstavovalo obstaranie techniky do vášho vlastníctva.