Nádherné zákutia, skvelé jedlo, južanská kultúra. Pre toto všetko milujeme Taliansko. Je však nepochybne známe aj pre dobre ušité, luxusné a ručne vyrábané módne kúsky.

Taliansko má štvrtú najväčšiu ekonomiku v Európe a je desiatym najvýznamnejším exportérom na svete. Móda je jedným z jej sekundárnych zdrojov príjmov a v súčasnosti je stále jednou z krajín s najvyššou produkciou látok na svete – už od 11. storočia.

Prečo je teda talianska móda taká populárna? Pozrime sa.

5 dôvodov, prečo:

Farby

Existuje dobrý dôvod, prečo toľkí milujeme jar a leto. Rozmanitosť farieb, ktoré sa vtedy v móde striedajú nakŕmi oči a pozdvihne náladu. Textilné závody v Taliansku sú známe špičkovými tlačovými technikami, ktoré kombinujú vzor a farbu. Brilantné farebné škvrny zakomponované do oblečenia ako celku zohrávajú zásadnú úlohu pri priťahovaní pozornosti módnych nadšencov na celom svete. Veľkou mierou k tomu prispeli dizajnéri ako Donatella Versace, Miuccia Prada, Fendi, Dolce & Gabbana a Missoni.

Remeselná zručnosť

Taliani sú všeobecne známi ich túžbou po dokonalosti a zmyslom pre detail. Nie je to len v prípade oblečenia a kvalitných kožených kabeliek, ale aj v iných oblastiach, ako je nábytok, obuv, jedlo a víno. Táto pozornosť venovaná detailom je taká cenená a všeobecne známa, že luxusné značky po celom svete (najmä tie v Spojenom kráľovstve a USA) radšej zadávajú ich výrobu talianskym výrobcom odevov. Krajina má tiež širokú sieť textilných závodov.

Zmysel pre štýl

Taliansky štýl je klasický a nadčasový a to je nenahraditeľné. Trendy môžu byť zábavné, no sú dočasné a nič neprekoná uspokojivý pocit, ktorý máte, keď vlastníte nadčasovú taliansku koženú kabelku Marni, alebo Nico Giani, ktorá vám vydrží desaťročia. Väčšina bohatých ľudí tiež oceňuje mať kvalitné a dlhotrvajúce kúsky na celý život. Dokonca ich odovzdávajú svojim deťom ako rodinné dedičstvo.

Názov

Taliansko si urobilo meno v módnom priemysle vďaka bodom uvedeným vyššie a mnohým ďalším. Už len označenie „Made in Italy“ na produkte mu dáva hodnotu. Ľudia sa radi chvália taškou talianskeho dizajnéra, párom topánok, či oblekom na mieru.

Dopyt

Vzhľadom na to, že sú tak rešpektované, je po talianskych kúskoch vysoký dopyt a čím vyšší dopyt, tým vyššia cena. Predpokladáme totiž, že čím je produkt drahší, tým je hodnotnejší. Talianska móda nie je výnimkou.

Vďaka kombinácii štýlu, estetiky a vynikajúceho remeselného spracovania od látky až po hotový odev sa talianska móda stala neuveriteľne hodnotnou na svetovom módnom trhu.

Zatiaľ čo mnohí talianski dizajnéri sa zameriavajú na zákazkové krajčírstvo a couture návrhy, Taliansko ponúka veľmi štýlové kolekcie ready-to-wear od silných značiek ako Prada, Giorgio Armani, Dolce & Gabbana, Versace a MaxMara.