Detská izba je kráľovstvom, kde v každom veku dieťaťa má prevyšovať kvalita nad kvantitou prvkov. Obzvlášť dbáme na regeneráciu a odpočinok, ktorých hlavným centrom je detská posteľ. Akú posteľ vybrať a kam umiestniť, aby u detí podporovala zdravý vývin?

Detské postele plné zdravých emócií

Plánujete zmeny v detskej izbe? Má ísť o kompromis medzi objektívnym plánom s dôrazom na funkčné rozdelenie a subjektívnym detským vnímaním. Predpokladáme, že viac ako hlavný nábytok ich zaujímajú zmeny viažuce sa na detské postele. Garantujú pre ne voľnosť, pohodlie a neraz sa posteľ stáva útočiskom, ale aj skrýšou pred zlým, ešte nepochopeným svetom dospelých.

Detské postele vyberáme z kvalitných prírodných materiálov – napr. masívne drevené  postele dokonale podporujú spokojnosť a náladu, keď zostávajú vo svojich pôvodných odtieňoch. S tým by sa však žiadne dieťa neuspokojilo, a preto jedným z kompromisov sú obrázkové aplikácie v jemnej modrej alebo zelenej farbe.

Bezpečný výhľad na okolie

To je podmienkou pre správne umiestnenie postele. Ďalšou je opora a čo najmenej prekážok medzi posteľou a hlavným nábytkom. Pokojne zaspávajú, keď je posteľ v rohu dvoch stien. Rôzne názory pretrvávajú o posteliach oproti dverám. Zväčša to tak deťom vyhovuje najmä pre výhľad a rýchlejšie presuny medzi izbami. Ďalší kompromis predstavujú posuvné dvere, ktoré maximalizujú priestor, „splývajú“ medzi stenami a jednoducho sa obsluhujú aj tým najmenším. Dieťa oddelenie dvoch miestností nevníma tak intenzívne.

Viete, že na bezpečný výhľad nadväzuje aj umiestnenie postelí v podkrovných izbách? Najužšie časti nie sú na to vhodné, navodzujú pocit úzkosti a strachu. Posteľ neumiestňujte priamo pod strešnými oknami, keďže tie slúžia iným potrebám. Vyžadujú si každodennú obsluhu a posteľ by viac fungovala ako prekážka medzi výmenou energií (prúdením vzduchu) v zdravom detskom priestore.