Mnohí z nás škatuľkujú nože iba do jednej kategórie. Tou je práve využívanie nožov v kuchyni. Áno, kuchynské nože sú naozaj skvelými pomocníkmi. Vďaka nim je varenie či príprava jedál jedna báseň. Naozaj nám tieto šikovné vecičky uľahčili náš každodenný život. Existuje dokonca niekoľko druhov nožov a každý sa využíva na krájanie niečoho iného. Poznáme nože na pečivo, na mäso a radu iných šikovných pomocníkov.

Nože však dávno nie sú len výbornými pomocníkmi do kuchyne. Už naši predkovia využívali ostré predmety podobné nožom. Samozrejme, že ich nevyužívali len pri príprave jedál. Využívali ich pri samotnom love, pri potulkách lesom, pri bránení svojho územia. Nože mali a majú naozaj široké využitie.

Ich vtedajší nástroj by sme mohli prirovnať k dnešným multifunkčným mačetám. Jedná sa o unikátny druh jednoručného sečného nástroja, ktorý je veľmi podobný veľkému nožu. Skladajú sa z pevnej jednostranne nabrúsenej čepele, rukoväti a puzdra. Mačety sú šikovnými pomocníkmi pri práci, no rovnako sa celosvetovo využívajú aj ako výkonný nástroj na prežitie. Môžete ich používať ako nôž, ale rovnako aj ako sekeru.

Pestrosť, ktorá poteší

Mačety nájdete v rôznych tvaroch a veľkostiach, a preto sa vôbec nemusíte báť, že by ste si nevybrali tú pravú pre vás. Samotná čepeľ mačety sa vyrába v rôznej dĺžke, tvaru a samozrejme za použitia rôznych materiálov. Rovnako aj rukoväte sa môžu líšiť na základe svojho tvaru či použitého materiálu.

Niektorí ľudia dokonca milujú mačety natoľko, že sa stali ich zberateľmi. Zbierajú tie najrôznejšie unikátne kúsky. A to nie len zo Slovenska, ale z celého sveta. Ich zbierka teda hýri farbami, tvarmi, veľkosťami a kultúrou, ktorá sa podpísala na ich výslednom výzore.

Najčastejšie sa však mačety využívajú pri zbere plodín, čistení ciest a rôznych turistických či lesných chodníkov, pri štiepení dreva. Dokonca sa mačety môžu využívať aj pri porciovaní mäsa či iných potravín. V niektorých krajinách sa , žiaľ, mačety využívajú ako zbraň.

Ako teda sami môžete vidieť mačety existujú naozaj v nespočetných prevedeniach. O ich multifunkčnosti nie je rovnako pochýb, a preto pevne verím, že si pri jej kúpe každý dokáže vybrať správne. Kúpa kvalitných nožov je predsa vždy dobrou investíciou.

Deti a zručnosť s nožom

Určite mi dá každý za pravdu, že v dnešnej dobe sú deti „hýčkané“ omnoho viac ako sme boli my, či naši rodičia. Omnoho viac panikárime. Omnoho viac preháňame, strážime, napomíname, nedovoľujeme. Ruku na srdce, nebránime tým len ich, ale rovnako aj seba. Akosi sme zabudli ako má detstvo vyzerať. Špinaví od blata. Mokrí od hrania sa vonku v daždi. Naháňanie sliepok po dvore. Príchod domov hneď ako sa rozsvieti pouličné osvetlenie. Tieto veci urobili z nášho detstva nezabudnuteľný zážitok.

Niekedy mám pocit, že sme boli viac samostatní a zruční ako dnešné deti. Myslím si, že by sme mali našim deťom dopriať trocha samostatnosti. Dovoľte im odkrojiť si jabĺčko. Samozrejme, že ich treba mať neustále pod dozorom. Veď nože nie sú hračka. Sú však pomocníkmi, ktoré naše deti budú musieť jedného dňa používať na dennej báze. Nechajte im teda, nech si to skúsia. Apelujem však na vás, vždy pod vašim dozorom!

Nenechávajte dieťa samé s nožom. Môže ublížiť sebe, ale i okoliu. Dieťa si plne neuvedomuje nástrahy zaobchádzania s nožmi, a preto ich treba postupne zaúčať a súbežne pripomínať nástrahy. Vy najlepšie viete, kedy je vaše dieťa pripravené spoznávať tajomstvá a nástrahy života. No nikdy im nestrihajte krídla, keď sú už pripravené lietať. Namiesto toho ich s úžasom a s otvorenou náručou pozorujte a ochraňujte.