Keď sa povie poľnohospodárske stroje, väčšina ľudí si predstaví traktor alebo kombajn. Poľnohospodárstvo však nie je len o orbe, výsadbe a žatve. V rastlinnej a živočíšnej výrobe totiž musíte vykonávať množstvo logistických operácií, ktoré sa nezaobídu bez nakladačov. Prečítajte si, aké typy existujú a s čím všetkým vám pomôžu.

Nakladač, manipulátor i ďalšie poľnohospodárske stroje

Nakladače sú poľnohospodárske stroje vybavené v prednej časti veľkoobjemovou lopatou, vďaka ktorej dokážu na jeden raz premiestniť niekoľko m3 materiálu.

Existuje viacero základných typov nakladačov:

Čelný kolesový nakladač – Smer mení otáčaním kolies zadnej nápravy. Hydraulika hýbe lopatou iba vo vertikálnej osi, pre podobratie materiálu alebo pohyb do strán, musí strojník hýbať celým strojom. Výhodou je jednoduchá konštrukcia, nižšia cena i náklady na údržbu.

Šmykom riadený nakladač – Hydraulika má podobnú konštrukciu ako pri čelnom nakladači. Zatáčanie stroja však strojník nerieši natáčaním nápravy, ale zrýchlením jej ľavej alebo pravej strany. Ide o rovnaký princíp ako pri tankoch, hoci šmykom riadené nakladače sú častejšie vybavené kolesami. Vyrábajú sa v menších vyhotoveniach, výhodou je takisto jednoduchá konštrukcia, nízka cena a lacná údržba.

Otočný nakladač – Hydraulika s lopatou je umiestnená na otočnej konzole (kozlíku), ktorá sa otáča doľava a doprava v rozsahu ± 90°. Vďaka tomu môže strojník s lopatou manévrovať s neuveriteľnou presnosťou a vykonať tak za rovnaký čas viac práce ako s iným typom nakladača. Daňou za to je zložitejšia konštrukcia, vyššia cena a náročnejšia údržba.

Kĺbový nakladač – Má podobnú konštrukciu ako čelný nakladač, obe nápravy sú však pevné. Natáčanie stroja doľava a doprava (cca o ±40°) umožňuje kĺb v strednej časti pod kabínou. Výhodou je lepšia manévrovateľnosť ako pri čelnom nakladači.

Nakladače sú pomerne obratné a výkonné, majú však dosť obmedzený zdvih výložníka s lopatou. Ak potrebujete presúvať materiál vyššie, lepšou alternatívou pre vás budú teleskopické manipulátory. Tie majú vysúvateľný teleskopický výložník, ktorý sa môže vysúvať pokojne aj do výšky 17 m.

V poľnohospodárstve pomôže aj bager a ďalšie stavebné stroje

Na prvé počutie to nemusí byť jasné, no v poľnohospodárskej výrobe vám môžu pomôcť aj stavebné stroje. Tak ako nakladač či teleskopický manipulátor, aj bager, kolesový rýpadlo-nakladač (tzv. traktorbager) či minibager môžete vybaviť rôznymi druhmi príslušenstva.

Na premiestňovanie pevnejších materiálov vám poslúžia drapáky, paletizačné vidly a kliešte na sudy. Silu hydrauliky vám pomôže na manipuláciu s bremenami využiť zdvíhací hák, prácu so sypkými materiálmi, zarovnávanie terénu či výkopy zabezpečia rôzne druhy lyžíc a lopát. Snežné radlice, rozmetače posypového materiálu či rotačné kefy sa zase postarajú o perfektný stav vašich obslužných komunikácií počas každého ročného obdobia.