Germicídny žiariče sú zariadenia, ktoré sa dlhú dobu využívajú na efektívnu a ekologickú dezinfekciu vzduchu a povrchov. Význam ich používania výrazne vzrástol v poslednej dobe najmä v súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou spôsobenou infekčným ochorením COVID-19 vyvolaným koronavírusom SARS-CoV-2.

Prvotriedne germicídne žiariče PMX2A48 zbavujú dezinfikované priestory vírusov, baktérií, plesní a roztočov pomocou germicídneho UV-C žiarenia. Sú vysoko účinné, ekonomické a ekologické.

Poďte sa s nami pozrieť na to, na akom princípe tieto žiariče fungujú. Germicídne žiarenie patrí do spektra ultrafialových magnetických žiarení – UV. Každá časť UV spektra má iné fyzikálne a biologické účinky. Germicídnym žiarením nazývame UV-C žiarenie, pretože práve toto žiarenie najúčinnejšie ničí mikroorganizmy: vírusy, baktérie, spóry, huby, plesne a roztoče. Pri pôsobení UV-C germicídneho žiarenia dochádza k narušeniu DNA mikroorganizmov, poškodeniu ich reprodukčného systému a následne k ich hynutiu. Najväčší germicídny účinok dosahuje UV-C žiarenie pri vlnovej dĺžke 253,7 nm.

UVC lampa – áno, či nie?

UVC ozónová germicídna dezinfekčná lampa je určená na dezinfekciu rôznorodých priestorov. Svoje uplatnenie nájde v každej domácnosti, ale aj v zdravotníckych zariadeniach, gastro zariadeniach, hoteloch či školách.

Pri žiarení UVC svetla na vlnovej dĺžke 253,5nm dochádza k poškodeniu štruktúr DNA baktérií, vírusov, roztočov, plesní aj iných mikroorganizmov.

Vďaka vznikajúcemu ozónu dokáže rozkladať aj formaldehyd na CO2 ,H2O a O2.

Dvojitou účinnosťou vďaka kombinácii ultrafialového svetla a ozónu je možné dosiahnuť až 360° sterilizáciu miestností. Tam kam nedosvieti UV svetlo, kvôli tieneniu tam sa dostane ozón. UVC lampa dokáže sterilizovať miestnosti až do 60m².

Aká je odporúčaná doba použitia v závislosti od veľkosti miestnosti?

  • do 15m² ( kuchyne, kúpeľne, šatníky) – 15 minút.
  • do 30m² (jedálne, obývačky, spálne, detské izby) – 30 minút.
  • do 60m² ( jedálne, obývačky, kancelárie, školské triedy…) – 60 minút