Rozhodli ste sa začať podnikať a premýšľate, kde začať? Neviete, čo všetko budete úspešný štart do sveta podnikania potrebovať? Potom je tento článok práve pre vás.

Podnikanie je síce z určitého uhla pohľadu samostatnosť a nezávislosť, no z pohľadu druhého zodpovednosť a drina. Na začiatku je potrebné mať jasnú víziu. Mnoho ľudí chce nejak začať, no nemá jasne špecifikované, čo a komu bude predávať, resp. aké služby a ktorej cieľovej skupine bude poskytovať. Na túto otázku musíte nájsť odpoveď sami, no dajte si pozor, aby ste si toho hneď zo začiatku nenaložili zbytočne veľa. Začnite radšej s užším sortimentom, testujte, skúšajte a zdokonaľujte sa. Časom môžete svoj sortiment produktov alebo služieb postupne rozširovať.

Právna forma

Od činnosti a zamerania sa potom odvíja vhodná právna forma podnikania. Živnosť vs. s.r.o. je častá otázka, o ktorej sa na internete dočítate veľa. Univerzálna odpoveď neexistuje, no vo väčšine prípadov je jednoduchšie začať so živnosťou. Sú však prípady, kedy je lepšie začať rovno zakladaním novej s.r.o. Ideálne je poradiť sa s účtovníkom, ktorý vás detailne informuje o výhodách a nevýhodách jednotlivých právnych foriem podnikania vo vzťahu k vašej činnosti a zameraniu.

Sídlo alebo firemná prevádzka

Ďalšou otázkou, na ktorú potrebujete nájsť odpoveď je, kde budete svoju podnikateľskú činnosť prevádzkovať. Znova to záleží od predmetu podnikania. Niekedy je najvýhodnejšou možnosťou virtuálny prenájom sídla. Ak potrebujete svoje vlastné priestory, dopredu si zistite výšku nájmu vo vašej lokalite a snažte sa nájsť výhodnú ponuku.

Pokiaľ zvládnete toto, ste na dobrej ceste začať vaše podnikateľské dobrodružstvo tým správnym smerom. Samozrejme cesta je dlhá a kľukatá, no nenechajte sa zvalcovať predstavou komplikácii. Na tie pri podnikaní bezpodmienečne natrafíte, no to je prirodzenou súčasťou procesu.