Existuje mnoho mýtov – jednorožci, zubné víly a podobne. Veriť v tieto mýty je neškodné a uchovávajú v nás kúsok detskej duše. Ale pokiaľ ide o zdravie srdca, veriť populárnym mýtom môže byť obrovský vplyv na váš kardiovaskulárny systém, čo vás vystavuje riziku srdcových chorôb. Skontrolujte svoje poznatky o srdci a zistite pravdu o mýtoch uvedených nižšie. Možno budete prekvapený.

Mýtus č. 1
Vedel by som, že by som mal vysoký krvný tlak alebo cholesterol … no určite!

Ako to v skutočnosti je
Vysoký krvný tlak a vysoký cholesterol nemusia mať žiadne vonkajšie príznaky, až kým nezažijete infarkt. Možno nemáte predstavu, že váš cholesterol alebo krvný tlak vás vystavujú riziku bez toho, aby ste o tom vedeli.

Čo s tým?
Overte si krvný tlak a cholesterol u svojho lekára. Diskutujte o svojich osobných rizikových faktoroch pre kardiovaskulárne ochorenia.

Mýtus č. 2
Ak užívam svoj doplnok omega-3 každý deň, nemôžem dostať infarkt.

Ako to v skutočnosti je
Omega-3 môžu znižovať triglyceridy a zlepšovať krvný tlak a boli dokonca spojené so zníženým rizikom infarktu alebo mozgovej príhody. Aj keď je to skvelá správa, užívanie omega-3 alebo akýchkoľvek iných doplnkov nie je zárukou dobrého zdravia. Uistite sa, že beriete všetky svoje rizikové faktory vážne a podľa možností ich riešite.

Čo s tým?
Pokračujte v užívaní doplnku omega-3 (k dispozícii sú aj rastlinné zdroje), pričom sledujte svoju hmotnosť, stravu a obmedzte príjem alkoholu na minimum.

Mýtus č. 3

Ženy môžu mať srdcové choroby, ale je to väčší problém pre mužov.

Ako to v skutočnosti je
Vydrž, to jednoducho nie je tento prípad. Srdcové choroby sú hlavnou príčinou úmrtí žien aj mužov v mnohých pokrokových krajinách sveta. Zoberme si túto štatistiku: Na každú jednu ženu, ktorá má rakovinu prsníka, pripadá 5 so srdcovo cievnymi problémami.

Čo s tým?
Pamätajte, že kardiovaskulárne ochorenie postihuje každého. Prijmite zdravý životný štýl podporujúci správnu funkciu srdcabez ohľadu na vaše pohlavie.