Mikroskopy a teleskopy sú súčasťou života ľudí už dlhé storočia. S rastúcim vedeckým pokrokom sme sa dopracovali až do fázy, v ktorej si každý bežný človek môže obdobný prístroj zakúpiť. Nezáleží na tom, či chcete pozorovať malé predmety alebo vzdialené objekty.
Dnes to už zvládnete z pohodlia domova.

Mikroskopy – cesta do mikrosveta

Mikroskopy slúžiace na zväčšenie malých objektov možno rozdeliť do dvoch skupín: stereoskopické a biologické. Pomocou stereoskopických mikroskopov možno pozorovať svetlo nepriepustné materiály v odrazenom svetle. Naopak, vďaka biologickým mikroskopom je možné pozorovať tenké, svetlo priepustné materiály v prechádzajúcom svetle.

Pri výbere mikroskopu je dôležité si uvedomiť, kto bude prístroj využívať. Mikroskopovanie nie je určené len vedátorom a vedcom, možnosť si ho vyskúšať majú aj deti. K dispozícii tak máte jednoduchšie detské mikroskopy na získanie prvých skúseností s mikroskopickou prácou, kvalitné študentské mikroskopy slúžiace začiatočníkom i pokročilým na sledovanie potrebných materiálov a presné laboratórne mikroskopy pre profesionálnu prácu v laboratóriu.

Teleskopy – poznávanie vesmíru z pohodlia domova

Teleskopy slúžiace na pozorovanie vzdialených objektov možno rozdeliť na šošovkové a zrkadlové. Klasické šošovkové teleskopy využívajúce lom svetla sú určené predovšetkým na pozorovanie svetelnejších objektov ako napríklad mesiac. Naopak, kvalitné zrkadlové teleskopy využívajúce odraz svetla je možné využiť na pozorovanie menej svetlých objektov ako napríklad galaxií. Aj v prípade teleskopov je možnosť si zvoliť medzi jednoduchším teleskopom pre deti, presným teleskopom pre začiatočníkov a najkvalitnejším teleskopom pre pokročilých používateľov.

Oba prístroje sa tešia veľkej popularite vďaka ich schopnosti pozorovať veci, ktoré voľným okom nie je vidieť. Umožňujú nám pozorovať skryté krásy vesmíru a prírody na vlastné oči.