Tlačiarne sú šikovné a nápomocné zariadenia, vďaka ktorým si môžeme aj v pohodlí domova vytlačiť potrebné dokumenty behom pár minút. Dnes je už tlačiareň štandardom takmer v každej domácnosti, vo firmách je to absolútna nevyhnutnosť. Medzi základné typy tlačiarní patrí ihličková, atramentová a laserová tlačiareň.

Typy tlačiarní

Ihličková tlačiareň sa už poberá na pomyselný cintorín dejín. Je to najstarší typ tlačiarne, ktorý má oproti moderným druhom jednu nevýhodu za druhou. Ihličková tlačiareň je hlučná, pomalá, kvalita tlače je nízka. Stretnúť sa s ňou môžeme už len v niektorých pokladniach.

Atramentová tlačiareň je najrozšírenejším typom tlačiarní. Funguje na princípe trysiek, ktoré vypudzujú atrament na papier. Pomocou tejto tlačiarne sa môžu tlačiť textové dokumenty, ale aj grafické záznamy či fotografie. Do týchto tlačiarní je potrebné dokupovať špeciálne náplne, inak nazvané aj cartridge. Príkladom je obľúbený cartridge HP 301. Vždy je potrebné zvoliť typ náplne alebo cartridgeu podľa tlačiarne – napríklad do tlačiarne HP je možné zakúpiť kvalitnú náplň HP300.

Laserové tlačiarne sú najvýkonnejšie a majú zložitý princíp fungovania.  Podobne, ako v prípade atramentovej tlačiarne, aj tu sa dokupujú špeciálne laserové cartridge. Kým atramentová tlačiareň je častejšie prítomná v domácnosti, veľké laserové tlačiarne si zaobstarávajú firmy, ktoré denne tlačia veľké množstvo dokumentov.

Špecifické tlačiarne, ktoré sa odlišujú

Mimo tieto základné typy tlačiarní je sú aj špeciálne tlačiarne, ako napríklad LED tlačiareň, ktorá pracuje podobne ako laserová tlačiareň. Ďalším príkladom je termosublimačná tlačiareň, ktorá sa často nachádza v pokladniach a platobných termináloch. Keďže sme čoraz náročnejší a iba tlačenie nie je vždy dostatočné, na trhu si našli svoje miesto aj multifunkčné tlačiarne, ktoré zvládnuť okrem tlačenia aj skenovanie, kopírovanie, faxovanie a mnohé majú aj čítačku pamäťových kariet.