Na túto otázku sa žiaľ nedá odpovedať úplne presne. Vo väčšine prípadov platí, že každému vyhovuje niečo iné, a tak sú jedny spokojní s plastovými a iní zase s drevenými oknami. Na jednej strane drevené okná sú prírodným a v dnešnej dobe populárnym materiálom. No do ich opozície sa dostali plastové okná, ktoré sú vyrobené, ako z ich samotného názvu vyplýva, z plastu.

Plast nie je prírodným materiálom a častokrát sa dostáva do rozporu s ochrancami prírody, no nie každý plast je „zlým“. Ďalšou vecou je samotná starostlivosť o drevené okná. Treba ich ošetrovať špeciálnymi olejmi, práve na určitý typ dreva, zatiaľ čo plastové okná sú naozaj, tak povediac, bez roboty. Plastové okná vydržia niekoľko rokov bez nejakej špeciálnej starostlivosti. Tesnenie oboch okien je takmer rovnaké. O čo teda ide? Väčšine ľudí ide o dizajn okien. No dnes si môžete zvoliť aj okná plastové s imitáciou dreva.

Okná na streche?

Popularita strešných okien narastá, mnohí ľudia sa ich však „boja“. Mýty a fakty o týchto oknách:

  • Strešné okno zateká

Zatekanie týchto okien je možné jedine vtedy, ak daný majster neurobil svoju prácu na poriadok.

TIP: vyberte si spoľahlivého majstra

  • Krúpy, postrachom strešných okien

Nie, naozaj sa netreba báť toho, že by vám silné veľké krúpy rozbili sklo na okne.

TIP: spoľahnite sa na vonkajšie sklá, ktoré sú dostatočne tvrdé, aby odolali všetkým prírodným živlom

  • Tepelné úniky, na vine sú strešné okná

Toto je naozaj mýtus, ktorého sa netreba držať.

TIP: vyberajte si okná s kvalitným izolačným trojsklom

Keď už máte exteriér hotový

Vonkajšiu stránku domu máte za sebou. Teraz je rad na samotný interiér. Výber dverí do interiéru by mal jednoznačne korešpondovať štýlu vášho bývania. Môžete si zvoliť dvere z viacerých farebných i štýlových prevedení. Dvere zo sklom i bez skla. Tesniace i tie, ktoré túto funkciu neplnia až tak dobre.

Škála je naozaj pestrá, stačí si len vybrať. Verím, že každý jeden z vás si zaručene príde na svoje. Ak si vy sami netrúfate na zariaďovanie svojho domu alebo bytu, tak vyhľadajte pomoc bytových dizajnérov. Tí vás zaručene nesklamú. Využívanie služieb profesionálnych dizajnérov je v súčasnosti už bežná a cenovo dostupná záležitosť.