Väčšina ľudí vníma celiakiu ako relatívne neškodnú chorobu, ktorej následkom človek nemôže konzumovať bežné pečivo. Toto je však veľmi zjednodušený pohľad na zložitú a komplexnú chorobu. V tomto článku zistíte množstvo faktov, ktoré ste o celiakii pravdepodobne nevedeli.

Zistiť vám ju môžu počas celého života

Panuje mýtus, že celiakia sa prejaví vždy už v mladosti. Ide však o celoživotné genetické ochorenie, ktoré je spôsobené intoleranciou lepku. Lekárom sa túto chorobu podarí často diagnostikovať až v dospelosti alebo starobe. Pritom je možné, že títo ľudia desiatky rokov konzumovali tradičné pečivo bez akýchkoľvek vonkajších ťažkostí.

Pokiaľ zistia vašej ratolesti celiakiu, určite by ste sa mali nechať vyšetriť vy ako rodičia. Jednoduchý odber krvi dokáže identifikovať prítomnosť tejto choroby.

Poškodené tenké črevo

Konzumovanie pečiva má pre ľudí s celiakiou nepríjemný následok v podobe poškodeného tenkého čreva. Poškodené výbežky na čreve a nedostatok živín, ktoré organizmus chorého nedokáže spracovať, majú za následok nedostatok železa alebo vápnika v tele. Ten sa začne prejavovať aj napriek tomu, že sa človek zdravo stravuje.

Môže spôsobiť neplodnosť

V pokročilejšom veku sa choroba prejavuje najmä mimočrevnými príznakmi, ako sú osteoporóza, kožné prejavy vo forme vyrážok, infekcie či zvýšená kazivosť zubov. U žien sa často dostavia aj gynekologické problémy, ako oneskorený menzes u dievčat, neplodnosť a skoršia menopauza u žien.

Hnačky a brušné nevoľnosti

Tráviace problémy ako príznak celiakie prevládajú najmä u detí. Spozorovať môžeme problémy ako nafúknuté bruško, hnačky a mastnú stolicu. Deti s celiakiou zvyknú rásť pomalšie ako ich rovesníci.