Žiada sa vám schladiť sa pred rozpáleným mestom v útrobách hustého lesa? Istotne nebudete jediní, veď pobyt v lese je príjemný a zdravý. Opatrnosť je aj v lese namieste, nielen voči sebe, ale aj voči vášmu novému autu Opel Astra či Opel Mokka. Prinášame vám zopár tipov, aby ste po príjemnej prechádzke v lese došli v bezpečí domov.

Zvieratá bývajú v lese, myslite na to

Nezabudnite, že človek je tvor mestský, zvieratá bývajú v prírode a je potrebné sa tomu prispôsobiť. Najčastejšie sa na cestách môžete stretnúť s jeleňmi, srnkami, líškami či diviakmi, pri troške väčšieho šťastia aj s medveďmi či danielmi. Najrizikovejšie bývajú úseky vedúce cez lesy a lesné porasty. Pozor si dávajte ale aj blízkosti polí a vodných tokov. Nespoliehajte sa len na hluk motora či dopravné značky. Lesné zvieratá, žiaľ, strácajú svoju prirodzenú plachosť a čoraz častejšie sa osmeľujú vkročiť aj na cestu či do ľudských osídiel.

Ako predísť zrážke so zverou?

Základom je mať správne prezuté pneumatiky a nejazdiť v zlých podmienkach s tými letnými. Okrem toho jednoducho jazdite pomalšie a opatrnejšie, najmä tam, kde vás na to upozorní dopravná značka Pozor, zver.

Keď už zviera na ceste stretnete, nikdy naňho neblikajte. Keďže je už oslepené a stojí nehybne na mieste, skôr ho odoženiete trúbením. Rátajte ešte s tým, že zvieratá žijú aj v stádach, čiže keď vám cez cestu prebehne jedno, možno za ním vybehnú ďalšie.

Ak sa už zrážke so zverou nedá vyhnúť, nemanévrujte s vozidlom vo vysokých rýchlostiach, riskujete tým šmyk a náraz do stromu či protiidúceho vozidla a následky by boli katastrofálne, aj keď by ste jazdili práve s bezpečným SUV Opel Crossland.

Čo robiť po zrážke so zverou?

Upokojte sa, doprajte si pár minút na predýchanie. Následne zapnite výstražnú signalizáciu a vytiahnite výstražný trojuholník. Zvieraťa sa ale v žiadnom prípade nedotýkajte, buď by vám ublížilo, alebo by vás mohlo nakaziť besnotou. Radšej zavolajte políciu, ktorá s vami spíše zápis o nehode a potom zavolajte miestnym poľovníkom. Potom si vyhotovte správu o nehode a fotografie pre poisťovňu. A ak by bolo auto nepojazdné, kontaktujte asistenčnú službu poisťovne a požiadajte ju o odtiahnutie vozidla.

Čo keď príde nečakaná búrka?

Aj na takúto situáciu je dobré sa vhodne pripraviť. Spomeňte si na nasledujúce tipy a aj cestu silnou búrkou prežijete a dorazíte bezpečne do cieľa. Ešte pred búrkou nezanedbajte pravidelnú kontrolu stieračov. Nie je totiž nič horšie než zistenie počas silnej búrky, že máte opotrebované gumičky stieračov. Ak musíte šoférovať počas búrky, dávajte pozor na silný vietor, ktorý môže byť najmä pri letných búrkach nárazový. Vtedy sa oplatí znížiť rýchlosť. Ešte dávajte pozor na kaluže na ceste, môžete na nich dostať šmyk a auto nebudete vedieť ovládať, aj tu je najlepšou prevenciou pomalšia a opatrná jazda.