Sedačka patrí k jedným z najpoužívanejších a tým pádom aj najvyužívanejších kusov nábytku v každom príbytku. Zaberie veľkú časť obývačky, preto je dôležité si jej výber čím lepšie premyslieť. Pravdepodobne na nej budete sedieť každý deň z čoho vyplýva, že by mala byť pre Vás čo najviac pohodlná a jej dizajn by nemal po čase začať prekážať a otravovať.

Na ktoré kritéria sa je dobré zamerať, aby ste vybrali ideálnu sedačku? Prečítajte si pár tipov, na ktoré je dobré pri výbere nezabudnúť!

Účel sedačky

Účel sedačky je prvá vec, na ktorú je pri výbere sedačky treba upriamiť pozornosť. Zamyslite sa čo od sedačky očakávate. Reprezentatívny vzhľad, sedenie pre celú rodinu alebo rozkladacie lôžko pre „sviatočné návštevy“? Dôležité je aj jej umiestnenie, sedačku odporúčame umiestniť pod luster alebo svietidlá.

Tvar sedačky

Sedačky sa podľa tvaru dajú rozdeliť do dvoch základných kategórií: rohové sedačky a samostatné sedačky. Každý typ sedačky má svoje výhody a nevýhody. Ak hlavný účel sedačky vidíte v tom, aby slúžila na odpočinok, tak je najlepšou voľbou sedačka, ktorá podporuje zdravé sedenie a pohodlnosť pri vstávaní. Ideálna výška sedadla od zeme je aspoň 40 cm, jeho hĺbka 42 cm a sklon by mal dosahovať maximálne 25°.

Farba sedačky

Pri výbere farby sedačky sa je dôležité zamerať na to, aby ladila s interiérom izby. V prípade minimalistického interiéru vyberte výraznejšiu sedačku. Ak obývačka disponuje pestrými a farebnými doplnkami, zvoľte sedačku v prírodných farbách, ktoré sa dajú ľahko kombinovať.

Veľkosť

Výber veľkosti sedačky závisí od viacerých kritérií. Akú máte veľkú obývačku, plánujete sedačku používať aj ako možnosť spania pre príležitostných hostí? V prípade, že Vaša obývačka nie je príliš veľká a chcete v nej mať aj iné veci okrem sedačky, napríklad klavír na ktorý trénujú Vaše deti, je lepšie zvoliť menšiu sedačku. Ak bývate v dome a neviete čo s priestorom, tak sa väčšej sedačky nemusíte báť a kľudne si nejakú vyberte.