Dobrý spánok je pre deti špeciálne dôležitý. Deti potrebujú viac hodín spánku ako dospelí a dobrý spánok je dôležitý počas všetkých štádií detského vývoja. Vybavenie postele kvalitným matracom je podstatnou súčasťou naplnenia základných detských potrieb.

Výber matracu pre dieťa sa dosť podobá výberu matraca pre dospelého, existujú však významné rozdiely, ktoré je potrebné vziať do úvahy.

Bezpečnosť

Jedným z kľúčových rozdielov je, že bezpečnosť je pri deťoch dôležitejším faktorom a to najmä pre dojčatá, ktoré spia v postieľkach. Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby matrac spĺňal bezpečnostné smernice.

Veľkosť

Ďalším rozdielom je veľkosť postele. Deti na rozdiel od dospelých môžu posteľ prerásť, preto je potrebné myslieť na najvhodnejšiu veľkosť matraca podľa veku dieťaťa a jeho predpokladaného rastu. U dospelých sú často obľúbené matrace rozmerov 90×200.

V závislosti od veku dieťaťa však môže byť možné použiť menšiu veľkosť postele určenej pre dospelých. V iných prípadoch môžete uprednostniť matrac špeciálne pre deti. Širší výber je zaručený však u dospeláckych  klasických matracov 80×200.

Cena

Mnohé detské matrace sú menšie a tenšie. Menej použitých materiálov rovná sa nižšia cena. Existujú však detské postele s množstvom doplnkových funkcií pri ktorých je cena podobná tým pre dospelých.

Ako si vybrať matrac do postieľky

Pri výbere matraca do postieľky existuje niekoľko základných bodov.

  • Voľné a mäkké predmety, vrátanie hračiek, môžu predstavovať riziko udusenia a nemali by sa uchovávať v detskej postieľke.

Okrem bezpečnosti je potrebné preskúmať aj ďalšie faktory, ktoré sa týkajú pohodlia a použiteľnosti matraca do postieľky:

  • Jednoduché čistenie: Dizajn, ktorý uľahčuje údržbu, je veľkým plusom. Niektoré matrace sa vyrábajú buď s vodotesným poťahom (zvyčajne z vinylu), alebo s vodotesnou podložkou.
  • Hmotnosť: Pri čistení budete musieť zdvihnúť matrac do postieľky, čo nahráva najmä penovým matracom.
  • Typ matraca: Na výber je v zásade pena a pružina. Niektoré spoločnosti vyrábajú aj matrace zo špeciálnych materiálov a komponentov, napríklad s ekologickým zameraním.