Ak plánujete vymieňať staré pletivo za nové, mali by ste vedieť, že tento proces môže byť náročnejší, než sa na prvý pohľad zdá. Obsahuje totiž viacero úkonov, ktorých výsledok síce nevidieť, no k správnemu a kvalitnému osadeniu pletiva je nevyhnutne potrebný. Ako teda postupovať pri výmene starého pletiva za nové?

Oplotenie pozemku chráni náš majetok, preto by nám malo záležať na tom, aby bolo spoľahlivo a kvalitne osadené. Tento proces si vyžaduje niekoľko krokov. Tu je návod, podľa ktorého by sme mali postupovať.

1. Odstránenie starého oplotenie

Ak váš pozemok už bol ohradený, najskôr budete musieť staré a nepotrebné pletivo dôkladne odstrániť. V niektorých miestach si s oplotením poradíte sami, nepochybne však natrafíte aj na úseky, kde bude staré plotové pletivo vsadené hlbšie do zeme a s tým už len tak jednoducho nepohnete. Potrebovať preto budete nielen nožnice na strihanie pletiva, ale aj vozidlo či iné motorové zariadenie, ktorým zvyšky oplotenia bez problémov vytiahnete.

2. Zhodnoťte životnosť plotových panelov

Okrem pletiva tvoria oplotenie aj plotové panely, resp. stlpiky, tie však majú omnoho dlhšiu životnosť než samotné pletivo. Dôkladne preto skontrolujte ich stav a ak sú pevné a stabilné, pokojne ich využite aj v rámci nového oplotenia. Stačí ich pekne ošetriť a natrieť a investícia do oplotenia bude omnoho nižšia, než ste predpokladali.

3. Zrekultivujte časť pozemku, do ktorej vsadíte pletivo

Ak má pletivo plniť svoj účel, nemôžete ho len tak natiahnuť od jedného plotového stĺpika k druhému. Jeho spodnú časť musíte osadiť čo najbližšie k terénu, a práve tú je nutné najskôr dôkladne zrekultivovať. Odstrániť by ste mali všetky drevnaté rastliny, kríky či menšie stromčeky, aby tak funkčnosť oplotenia nič nenarúšalo.