Počas intenzívneho tepla túžime po osviežení, no paradoxne hneď na to, ako sa ochladí, vrstvíme nielen svoje oblečenie. Vrstvenie súvisí aj s prestieraním na posteliach a ďalších našich lôžkach. Spánok je nevyhnutným pre zregenerovanie tela. Venujme teda pozornosť vhodným materiálom pre skvalitnenie letného spánku.

Letný neznamená letmý spánok

Zdravý spánok trvá približne 6 – 8 hodín, pričom všetky fázy na seba plynulo nadväzujú. Prerušovaný, plytký spánok môže podnietiť akýkoľvek z negatívnych vonkajších faktorov.

Najčastejšie súvisí so zlou cirkuláciou vzduchu (vetraním) pred spaním, vlhkosťou či nevhodne udržiavanou teplotou. Nanajvýš nekomfortným je v lete suchý a teplý vzduch nad 20 °C.

Najlepšie letné materiály

  • Mikrovlákno

Teplota môže vzrásť, ale aj klesnúť, pričom hlavnú bariéru medzi telom a vonkajším priestorom vytvárajú obliečky. V letnom období uprednostňujeme obliečky z mikrovlákna s optimálnymi termoregulačnými vlastnosťami – telo neprehrievajú, ale ani intenzívne neochladzujú, čím by podnietili nepokojný spánok. Pri vyšších nočných teplotách oceňujeme nepretržité odvádzanie vlhkosti a rýchloschnúce vlastnosti materiálu.

Pozor! V lete ťažšie pociťujeme, že pred spaním a počas zaspávania teplota tela prirodzene klesá. Pre spánkový biorytmus je to nevyhnutné, no rovnako aj samotná regulácia telesnej teploty, ktorá zodpovedá za dlhodobý pocit pokoja. Ten pretrváva už len dotykom, kontaktom medzi telom a prikrývkou. V lete ale hrozí „lepenie“ na telo, resp. ani kĺzanie obliečok po prikrývke nie je pohodlné. Situáciu zlepšuje ako mikrovlákno, tak aj obľúbené bavlnené obliečky.

  • Bavlna

Vlákna bavlníka prirodzene podporujú sacie schopnosti materiálu. Odvádzanie potu prináša pozitívne dôsledky na priedušnosť, ale aj na plynulú cirkuláciu vzduchu. Bavlnené obliečky podporujú, že v lete sa telo príliš neprehrieva a v zime neochladzuje. Patria tak medzi obľúbené celoročné prestieradlá.

  • Ľan

Ľan je v lete skvelým rozmaznávaním ako pre teplotu, tak aj pre kontakt s telom. Taktiež s ním súvisia dobré termoregulačné vlastnosti, ale aj opracovanie vlákien za častejšieho používania a prania. Zo začiatku zanecháva nepríjemný pocit, keďže sú vlákna hrubšie a dlhšie. Postupne sa lámu a pokožku citlivo pohládzajú.

Tip na záver

Komfort počas spánku v letných horúčavách ovplyvňuje ako materiál, tak aj strih a rozmery prestierania. Netreba mať obavy, že klasické nevyhovejú prestieraniu na rozkladacej pohovke či gauči. Môže sa to stať na modeloch s vyšším a nižším usporiadaním častí. Štandardne však vyžadujeme veľkosť priestoru na spanie (po rozložení) 140 x 200 cm, čo dnes zabezpečujú už aj dvojmiestne modely v podobe futonov a matracov. Na tých zdravo prespávali japonskí samuraji, tak prečo nie aj my?!

Zdroj obrázku 1: Andrey_Popov / Shutterstock.com

Zdroj obrázku 2: Pixel-Shot / Shutterstock.com